Türkiye Adalet Akademisi

Türkçe-Azerice Hukuk Sözlüğü

Prof. Dr. Ejder Yılmaz, Doç. Dr. Ferhad Mehdiyev, Doç. Dr. Mübariz Yolçuyev, Doç. Dr. Servet Süleymanlı, Doç. Dr. Elçin Helefov, Dr. İsmayıl İsmayılı

1 yorum
7374 kez görüntülendi.
1 Şubat 2015 12:55

Prof. Dr. Ejder Yılmaz ve Azeri akademisyenler ile birlikte hazırlan "Türkçe-Azerice Hukuk Sözlüğü/Türk-Azərbaycan Hüquq Lüğəti" adlı eser 2013 yılı Nisan ayında Türkiye Adalet Akademisi tarafından yayınlanmıştır.

Önsözden:

"Bir millet, iki devlet" temeline oturan Türkiye - Azerbaycan kardeşliği, çeşitli alanlarda görülen somut örnekleri ile tarihsel süreçte giderek pekişen ve pekişmesi sonsuza kadar sürecek olan örnek bir ilişkidir.

Ülkelerimiz arasındaki ilişki, yeni alanlarda da devam etmek durumundadır. Kardeşliğimizin pekişmesi bakımından hukuk alanında yakınlaşma (benzeşme) sağlanması önemli bir ihtiyaçtır. Çünkü hukuk kuralları; nitelikleri icabı , statikliğinin yanısıra dinamik kurallar olması nedeniyle, zaman içerisinde bireysel durumdan toplumsal ilişkilere, başka bir ifadeyle mikro konulardan makro yapılara kadar toplumsal hayatın tümünü düzenlemekte, yönlendirmekte ve onu ileriye doğru şekillendirmektedir. Azerbaycan ve Türkiye'nin kurumsal hukuk düzeni açısından da biribirine yakınlaştırılması bakımından, hukuk sistemlerinde benzerliğin sağlanması önem arzeder. Bugün itibariyle hem Türkiye'nin hem Azerbaycan'ın, Avrupa Birliği hukukuna uyum çabası içerisinde bulunmakta olmaları da, bu ihtiyaca hizmet eden pratik bir olgu olarak kabul edilebilir. Ancak bu yöndeki dolaylı birliktelik bir yana, "bir millet, iki devlet" temelindeki doğrudan bağ ve özellikle dil birliği sebebiyle, iki ülkenin hukuk sistemlerinin yakınlaştırılmasının çok daha kolay olduğu ortadadır.

Hukuk alanında yapılacak olan işbirliği; öncelikle mevzuatların ve mahkeme kararlarının incelenmesi ve mukayeseli hukuk yöntemleri çerçevesinde hukukun her alanında çalışmalar yapılarak değerlendirmelerde bulunulması gibi çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Bu amaçla, Azeri ve Türk hukukçularının yoğun olarak bir araya gelmesi ve ortak çalışmalar yapması şarttır. Yapılacak çalışmaların başarıya ulaşabilmesi için, iki ülke hukukçularının, öncelikle "hukuk dili" temelinde birbirini anlayabilmesi açısından, hukuki terminolojiler üzerinde mutabakata varma ihtiyacı vardır. Oysa, Türk hukuku, Avrupa ülkeleri hukukundan; Azerbaycan hukuku ise, eski Sovyetler Birliği hukukundan esinlenmiştir; buna bağlı olarak, her iki ülkede hukuk sistemlerinde kullanılan hukuk terminolojisinde; gerek söz gerek anlam bakımından çok önemli farklılıklar vardır.

Bilindiği gibi hukuk sözlükleri, hukuki terimleri tanımlayan ve açıklayan uzmanlık eserlerdir. Bu eserler, aynı zamanda terminoloji birliğinin sağlanmasını da sağlarlar. Eli bulunan "Türkçe-Azerice Hukuk Sözlüğü/Türk-Azərbaycan Hüquq Lüğəti" adlı eser, Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğini pekiştirmek bakımından hukuk alanında arzu olunan işbirliğini ve kaynaşmayı sağlamak için atılmış bir adımdır.

İlk baskısı yaklaşık kırk yıl önce yapılan, aradan geçen süre içerisinde yeni baskılarıyla genişleyerek/büyüyerek bugüne kadar gelen ve Türk hukukunda temel eser haline gelen Ejder Yılmaz'ın "Hukuk Sözlüğü" esas alınarak hazırlanan elinizdeki bu kitap, Türkiye Adalet Akademisi'nin önderliğinde, Prof. Dr. Ejder Yılınaz, Doç. Dr. Mübariz Yolçuyev, Doç. Dr. Ferhad Mehdiyev, Doç. Dr. Server Suleymanlı, Doç. Dr. Elçin Helefov ve Doç. Dr. İsmayıl İsmayılı tarafından kaleme alınmıştır. Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Emir Aliyev, hazırlanan sözlüğün Azerice kısımlarını gözden geçirmiştir.

Kitapta, Türk hukuk terminolojisi A-dan Z-ye incelenmiş ve bunların Azerbaycan dilinde olan karşılıkları, anlam ve açıklama olarak verilmiştir.

Bu kitabımızın zaman içerisinde Azerbaycan hukuk terminolojisinin A-dan Z-ye incelenerek Türkçe karşılıklarının yer alacağı başka bir kitapla tamamlanacağını bcklemekteyiz.

Kitabımızın araştırmacılar, avukatlar, hakim ve adliyye kadrosu için faydalı olacağı inancı ile, gelecekte ihtiyaç duyulacak olan, Türkiye/Azerbaycan ortak hukuk terminolojisine katkı verebilmesini ümit ve temenni ederiz.

ISBN / Referans no:
978-605-62658-8-4
Basım tarihi:
Nisan 2013
Baskı:
1
Safya sayısı:
570
Boyut:
16.5 cm x 24.5 cm
0.0
Güncelleme: 1 Şubat 2015 16:34

Türkçe-Azerice Hukuk Sözlüğü hakkında 1 yorum bulunmaktadır.

İSTATİSTİKLER
Twitter
facebook
google plus
instagram
linkedin
youtube
Copyright © 2018 • Türkiye Adalet Akademisi • Tüm hakları saklıdır.