Ana Sayfa › › Hukuk ve Edebiyat Kulübü

Hukuk ve Edebiyat Kulübü

Eğitim Merkezi Müdürlüğü meslek öncesi eğitim faaliyetleri kapsamında kurulan ve ilk toplantısını 23.10.2013 tarihinde yapan Hukuk ve Edebiyat Kulübü’nün bu dönemdeki çalışmaları 18.12.2013 tarihinde sona ermiştir.

Hukukun zaman zaman insan ruhunu ıskalayan ve adalet kavramından uzaklaşan  pratikleri karşısında insancıl ve adil olan hukuku arama gayreti doğrultusunda mütevazi çalışmalar yapan Hukuk ve Edebiyat grubumuz, dönem boyunca Sait Faik Abasıyanık’ın “Mahkeme Kapısı”, Lev Tolstoy’un “İvan İlyiç’in Ölümü”, Gogol’un “Palto”, Harper Lee’nin “Bülbülü Öldürmek”,Cengiz Aytmatov’un “Cengizhan’a Küsen Bulut”,  Dino Buzzati’nin “Tatar Çölü” ve Öykü Didem Aydın’ın “Eski Sinagog Meydanı” isimli edebiyat eserlerini  müzakere etmiştir.

Moderatörlüğünü Ankara Cumhuriyet Savcısı ve Türkiye Adalet Akademisi öğretim görevlisi Sayın Metin Dikeç’in yaptığı kulüp çalışmalarına, Avukatlık Mesleğinden Geçen 3. Adli Yargı Son Dönem Hakim ve Savcı Adayları, Avukatlık Mesleğinden Geçen 1. İdari Yargı Son Dönem Hakim Adayları, 9. İdari Yargı Hazırlık Dönemi Hakim Adayları ve 16. Adli Yargı Hazırlık Dönemi Hakim ve Savcı Adaylarından değişik zamanlarda toplam otuz sekiz kişi katılmıştır.

Türk yargısında mütevazi bir şekilde de olsa hukuk ve edebiyat disiplinlerini buluşturmayı amaçlayan  bu projenin eğitim müfredatına dahil edilmesine yönelik çalışmalar başlatılmış olup; ilk adım sayılacak bu teşebbüsün moderatörlüğünü yapan Sayın Metin Dikeç’e; varlıkları ve heyecanları ile  projeyi anlamlandıran hakim ve savcı adaylarımıza ve son toplantısına katılarak büyük katkı ve destek veren Sayın Doç. Dr. Öykü Didem Aydın’a gönülden teşekkür ederiz.

         -Hukuk ve Edebiyat Kulübü ilk üyelerinin listesi